Kategoriler
Körelen Bıçaklar Nasıl Bilenir Merak Edenler

Körelen Bıçaklar Nasıl Bilenir Merak Edenler

17.04.2017
Bıçak bileme konusunda merak edilenler sitemizden bakabilirler.

KÖRELEN BIÇAKLAR NASIL BİLENİR ?

Mutfağın temel ve vazgeçilmez aleti olan bıçaklar, bayanların adeta sağ koludur. Malzemelerin soyulması, kesilmesi, doğranması sırasında kullanılan bıçakların zamanla kesici kısımları körelir ve iş göremez hale gelir. Körelen bıçakla mutfakta yemek yapmak tam bir işkence haline dönüşür. Dilimleme, ufak kesme işlemleri bile yapılamaz hale gelir. Peki, bu körelen bıçaklar nasıl keskinleştirilir?

İlk akla gelen basit yöntem tabi ki bıçağı bilemektir. Bıçağı bu yöntemle eski haline tekrar çevirmeniz mümkündür. Bıçak bileme aparatları temin ederek bu bileme işlemini halledebilirsiniz. Bu aparatlar piyasada düşük meblağda kolaylıkla bulanabilecek bileme aparatlarıdır. Ama acil bir durumda çok hali hazırda bıçak lazımsa başka bir bıçakla bileme işini halledebilirsiniz. Bıçak elinizdeki iki bıçağı birbirine sürterek bilenir. Bu yöntem annelerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Fakat bilmenizde fayda var bu bileme işi geçici bir süre işinize yarayacaktır ve aynı yöntemle bilenen bıçaklar bir zaman sonra zarar görmeye başlayacaktır. Bıçakları birbirine sürterek bilendiği gibi bir başka pratik yöntem daha yaygındır. Bu bileme işlemi, porselen tabak yardımıyla ya da bardağın altıyla yapılır. Porselen tabağı ters çevirip, körelen bıçağın sırasıyla her iki tarafı o kısma sürtülür. Birkaç kez tekrarlanır. Burada önemli olan şey sertçe ve hızlıca yapılmasıdır. Bardağın altıyla da aynı şekilde sert bir şekilde sürterek bıçağın her iki tarafı da bilenir. Bu bileme seçeneği bıçakları birbirine sürterek yapılan bileme işlemine göre daha pratiktir. Bıçaklar bu bileme işleminden zarar görmezler.

İşte bu pratik ve kolay yöntemlerle adeta sağ kolunuz olan bıçakları kolaylıkla bileyebilirsiniz. Unutmayınız, bıçakları bilerken bıçakların zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.